#STANDWITHUKRAINE

Партнерство Енергоатома і КПІ підвищує якість навчання та розширює можливості для студентів

У 2024 році до навчального процесу на кафедрі атомної енергетики були залучені фахівці Енергоатома із значним досвідом роботи на повномасштабному тренажері одного з енергоблоків Запорізької АЕС.

НАЕК має міцні партнерські зв’язки з низкою профільних університетів, які навчають фахівців для енергетичної галузі. Серед них НТУУ «Київський політехнічний університет ім. Ігоря Сікорського», де майбутніх атомників готує Навчально-науковий інститут атомної та теплової енергетики (ННІ АТЕ).

Директор Інституту атомної та теплової енергетики Євген Письменний зазначає: «Керівництво і працівники Енергоатома добре розуміють важливість підготовки кадрів. Між нами давно налагоджена плідна співпраця, зокрема минулого року в складі КПІ з’явилися спеціалісти, відряджені з НАЕК – фахівці Навчально-тренувального центру ЗАЕС, які нам дуже допомагають в освоєнні багатофункціонального тренажера ядерної установки типу ВВЕР».

Багатофункціональний тренажер оперативної частини блокового щита управління (БЩУ) енергоблоку з ядерним реактором типу ВВЕР-1000 проєкту В-320 повноцінно використовується в навчальному процесі у КПІ від початку 2023 року. Інституту атомної та теплової енергетики це обладнання надала Аргонська національна лабораторія за підтримки Міністерства енергетики США у 2022 році. Постачання, монтаж та налаштування виконала американська компанія Western Services Corporation (WSC), яка має 20-річний міжнародний досвід у галузі тренажеробудування для АЕС.

Завдяки співпраці з Енергоатомом програмне забезпечення комплексу було налаштоване на модель ВВЕР-1000/320. Загалом можливості такого обладнання дозволяють виконувати підготовку фахівців не тільки для реакторних установок ВВЕР, а й для реакторів західного типу PWR.

Лабораторія з тренажером облаштована у приміщені Науково-дослідного центру надійності та безпеки АЕС. Це потужний програмно-технічний комплекс, у складі якого – 4 сервери, 12 робочих місць операторів-студентів (на кожному – 2 монітори), робочі місця лаборанта й інструктора та 3 великі екрани. На його базі на кафедрі атомної енергетики ІАТЕ виконується підготовка студентів за низкою дисциплін, першочергово – пов’язаних з експлуатацією атомних електростанцій. Програмне забезпечення навчального обладнання дозволяє моделювати процеси, які відбуваються в реакторних установках блоків АЕС (теплогідравлічні, нейтронно-фізичні, електричні, хімічні).

Навчання та тренування майбутніх операторів реакторної установки АЕС проходить у формі занять, індивідуальних або групових, коли студенти відпрацьовують дії оперативного персоналу БЩУ (робочої зміни) в певних ситуаціях. Завдяки такій підготовці молоді фахівці вже після випуску з університету будуть більш наближеними до вирішення реальних завдань, які їх чекатимуть на виробництві, підкреслює Євген Письменний.

Енергоатом надав допомогу КПІ щодо залучення до навчального процесу висококласних фахівців-атомників в якості інструкторів багатофункціонального тренажера. У КПІ зазначають: наявність спеціалістів-практиків такого рівня – неоціненна знахідка для Інституту атомної та теплової енергетики.

Фахівці Запорізької АЕС мають значний досвід роботи на реальному енергоблоці з ВВЕР-1000/320 та у якості інструкторів на повномасштабному тренажері (ПМТ) атомної станції, який є прототипом діючого енергоблоку та призначений для підготовки й тренувань персоналу БЩУ. Обидва спеціалісти працювали в експлуатаційному підрозділі ЗАЕС, пройшли певні сходинки оперативної роботи. Потім навчали персонал на ПМТ. Та через окупацію Запорізької АЕС військами рф, як і багато їхніх колег, вимушені були залишити свій дім та роботу.

Коли надійшла пропозиція надати фахову допомогу КПІ, розпочався новий етап їхньої професійної історії. Запорізькі атомники – наразі інструктори багатофункціонального тренажера – діляться, що нова діяльність для них цікава, хоча, звісно, навчальний симулятор відмінний від ПМТ атомної станції, має іншу специфіку й інші завдання, так само особливості має робота зі студентами. Тож фахівці Енергоатома із завзяттям долучилися до підготовки майбутніх професіоналів ядерної галузі, вкладаючи у цю важливу справу свій чималий досвід.

Олег Ростович – керівник ПМТ-1 навчально-тренувального центру ЗАЕС, де пропрацював 24 роки. Його колега – останні роки провідний інструктор ПМТ ЗАЕС, професійний доробок якого складає 25 років досвіду оперативної роботи на одному з блоків ЗАЕС, від оператора реакторного відділення до начальника зміни блоку.

Керівник Науково-дослідного центру надійності та безпеки АЕС Сергій Клевцов розповідає про нових колег у команді так: «Фахівці ЗАЕС – з реальним оперативним досвідом на реакторній установці ВВЕР-1000 та повномасштабному тренажері АЕС – значно підсилили нашу роботу. Вони добре розуміють технологію навчання та що має знати майбутній інженер-атомник. Їхні слушні пропозиції та потужний імпульс – надали нам розуміння, як краще проводити заняття, опрацьовувати на практиці теорію тощо. За їхньою ініціативою у нас з’явився факультатив для студентів 3-5 курсів, які в позаучбовий час охоче приходять до лабораторії, щоб опановувати досвід цих фахівців, під час самостійної підготовки консультуються безпосередньо у них – людей, які експлуатували енергоблок. Тож їхня допомога нам неоціненна. Це величезний плюс!»

Такої ж думки і здобувачі освіти за спеціальністю «Атомна енергетика», які за допомогою симулятора мають можливість відпрацювати практично певні дії, які виконує оперативний персонал на БЩУ. «Лабораторні заняття на базі тренажера дуже допомагають для розуміння майбутньої роботи на АЕС. Ставиться будь-яке питання – інструктори все пояснюють, змістовно, зрозуміло та цікаво, що додає інтересу до навчання та до майбутньої роботи на станції», – ділиться студент магістратури Микола Поліщук.

«Ця аудиторія – унікальне середовище для нас, студентів, адже маємо можливість навчатися у фахівців, які мають досвід роботи на діючих енергоблоках, – додає магістрантка Ольга Назарук. – Інструктори з радістю нам допомагають, можемо звертатися до них й поза заняттями. Завдяки їхній роботі та наявності тренажера, ми розуміємо, для чого нам треба було вивчати теорію».

Така співпраця з профільними університетами є важливою складовою діяльності Енергоатома. Оператор усіх українських АЕС, як найбільший роботодавець у сфері атомної енергетики, прагне, щоб у багатотисячний колектив атомників вливалися кваліфіковані молоді кадри.