Сьогодні Україна займає 7-е місце у світі за загальним обсягом виробництва атомної електроенергії та 3-е місце у світі за часткою ядерної енергії в національному енергетичному балансі. АЕС виробляють 55% всієї електроенергії України. Понад 25% в енергобалансах тринадцяти держав світу припадає на атомну енергію, зокрема у Франції ядерна енергетика складає більше 70% енергобалансу країни, в Словаччині - більше 53%, в Угорщині та Болгарії – понад 40%.
Важливим елементом зовнішньої політики Компанії є членство в міжнародних організаціях (ВАО АЕС, WNA, FORATOM (через членство в УЯФ), IFNEC, EUR), співпраця з МАГАТЕ, ЄК, ЄБРР, Євратомом, двостороннє співробітництво з компаніями-представниками країн з розвиненим ядерним потенціалом. Метою такої співпраці є збереження конкурентоздатного стану ядерного виробництва електроенергії, сприяння науково-технічному і фінансовому співробітництву, залучення інвестицій, впровадження міжнародного досвіду для здійснення стратегічних завдань «Енергоатому» і забезпечення безпечної експлуатації атомних енергоблоків.
Від самого початку вторгнення військ рф до України і особливо після окупації м. Енергодар і захоплення Запорізької АЕС, яке відбулось 04 березня 2022 року, керівництво ДП «НАЕК «Енергоатом» знаходиться в посиленій комунікації з МАГАТЕ та її генеральним директором Рафаелем Маріано Гроссі. З моменту початку військової агресії росії МАГАТЕ здійснила низку візитів до України. Так, 30 березня 2022 року відбувся візит гендиректора МАГАТЕ Р.М. Гроссі до Південноукраїнської АЕС. 26 квітня 2022 року відбувся візит ГД МАГАТЕ на Чорнобильську АЕС. Під час перебування пана Р. Гроссі в м. Києві відбулась його зустріч з Президентом України В. Зеленським та очільником компанії П. Котіним З огляду на відсутність чіткої позиції МАГАТЕ стосовно російсько окупації, ДП «НАЕК «Енергоатом» вимагає від Агентства вжити активних заходів з виведення російських найманців з усіх захоплених ядерних об’єктів України та міст-супутників і поруч розташованих населених пунктів і створення безпекової зони навколо кожної української АЕС, на території якої не повинно бути жодного військового персоналу, озброєнь або техніки.
У той же час на експертному рівні ДП «НАЕК «Енергоатом» продовжує активно співпрацювати з робочими органами і експертами МАГАТЕ. Окрім цього, в умовах військової агресії ДП «НАЕК «Енергоатом» опрацьовує можливість отримання технічної допомоги від МАГАТЕ через Мережу реагування та допомоги (Response and Assistance Network, RANET).
Через бездіяльність московського центру (мц) ВАО АЕС в умовах війни рф проти України ДП «НАЕК «Енергоатом» подало заявку на вихід із мц і перехід до Паризького центру (ПЦ) ВАО АЕС за всіма програмами асоціації. Відповідне рішення було ухвалене 31 березня на засіданні Ради керуючих ВАО.
Таким чином, з 1 квітня 2022 р. всі АЕС Компанії стали членами ПЦ. Це означає, що мц не матиме доступу до вихідних даних про роботу АЕС Компанії, а партнерські перевірки на АЕС та їх оцінка будуть здійснюватися під егідою ПЦ. Наприкінці квітня між ДП «НАЕК «Енергоатом» і ПЦ було підписано угоду про взаємодію у випадку надзвичайної ситуації, яка вводить в дію розроблену ПЦ процедуру надання підтримки ДП «НАЕК «Енергоатом» у випадку надзвичайної ситуації на АЕС Компанії. Окрім цього, ПЦ розробив дорожню карту поетапної інтеграції АЕС Компанії до ПЦ. Щотижня проводяться наради ПЦ з керівництвом ВП АЕС, на яких обговорюється поточна ситуація на майданчиках АЕС, зокрема стан ядерної безпеки, наявність каналів зв’язку у випадку надзвичайної ситуації та нагальні потреби станцій.
Компанія з 2007 року є повноправним членом у Міжнародній групі EUR (з квітня 2021 організація має назву Асоціація EUR), яка працює над виробленням вимог до нових АЕС та аналізує перспективні проекти АЕС на відповідність цим вимогам. Участь спеціалістів ДП «НАЕК «Енергоатом» у роботі з оцінки відповідності проектів легководних реакторів EU-APWR (MHI), EU-APR1400 (KHNP) та HPR1000 (CGN) вимогам EUR, а також у підготовці вимог до малих модульних реакторів (LWSMR) дозволила отримати досвід, який сприятиме ліцензуванню реакторних установок в Україні. Наразі триває робота з оцінки нового проекту APR1000 корейської компанії KHNP.
17 березня 2022 року Асоціація EUR призупинила членство Концерну «Росенергоатом» (РЕА) в цій організацію через військову агресії росії проти України і, зокрема, через військовий напад і окупацію Запорізької АЕС.
5 березня 2022 р. на адресу ЄК було надіслано спільне звернення Міністра енергетики України Г. Галущенка та очільників ДП «НАЕК «Енергоатом» П. Котіна і Державної інспекції ядерного регулювання України О. Корікова. Ключова вимога – організація спеціальної місії ЄС для забезпечення безпеки ядерних об’єктів в Україні, включаючи збір фактів та документування всіх злочинів рф для майбутніх судових проваджень. ЄК висловила готовність підтримати ядерну галузь України під час військової агресії рф
5 березня 2022 р. на адресу ООН було надіслано спільне звернення Міністра енергетики України Г. Галущенка та очільників ДП «НАЕК «Енергоатом» П. Котіна і Державної інспекції ядерного регулювання України О. Корікова. Ключова вимога – організація спеціальної місії ООН для забезпечення безпеки ядерних об’єктів в Україні, включаючи збір фактів та документування всіх злочинів рф для майбутніх судових проваджень.
26 квітня 2022 р. ППУ при ООН був організований віртуальний брифінг для керівництва делегацій держав-членів ООН, в якому взяв участь головний консультант президента Компанії О. Моцик. Він представив актуалізовану інформацію щодо захоплення Запорізької АЕС військами рф, ролі «спеціалістів» Росатому і Росенергоатому в окупації ЗАЕС, поточної ситуації на АЕС України, загроз ядерній безпеці, спричинених актами ядерного тероризму з боку рф, фактів порушень з боку рф міжнародних режимів ядерної і радіаційної безпеки, а також нерозповсюдження, і необхідних заходів для звільнення ЗАЕС і демілітаризації території навколо неї.
На сьогодні ДП «НАЕК «Енергоатом» веде активне співробітництво із багатьма закордонними компаніями із понад 30 країн Північної і Південної Америки (США, Канада, Аргентина), країн Європи (Франція, Польща, Німеччина, Швеція, Велика Британія, Бельгія, Болгарія, Чехія, Словаччина, Словенія, Румунія, Фінляндія тощо) та Азії (КНР, Республіки Корея, Японія). Двостороннє співробітництво із переліченими країнами здійснюється за такими основними напрямами:
добудова енергоблоку № 3 Хмельницької АЕС;
будівництво енергоблоків АР-1000 на Хмельницькій АЕС та інших діючих та перспективних майданчиках Компанії;
введення в експлуатацію Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива (ЦСВЯП);
постачання ядерного палива виробництва Westinghouse на заміну російського палива для потреб АЕС України;
пошук альтернативних постачальників обладнання та запчастин на заміну російських виробників;
підвищення безпеки, фізичної захищеності і модернізація енергоблоків;
підвищення потужності та ефективності діючих енергоблоків, оптимізація ремонтів;
вивчення можливості впровадження малих модульних реакторів в Україні;
експорт електричної енергії АЕС до країн ЄС;
розвиток водневої енергетики на базі АЕС;
навчання та підготовка персоналу;
розвиток ядерного паливного циклу.
Незважаючи на російську агресію ДП «НАЕК «Енергоатом» продовжує реалізовувати заплановані інвестиційні проекти спільно з міжнародними партнерами, зокрема із Westinghouse. Так, 2 червня 2022 р. на майданчику Хмельницької АЕС була підписана декларація про початок практичної реалізації спільного проекту ДП «НАЕК «Енергоатом» і Westinghouse Electric Company з будівництва енергоблоків АР1000 на майданчику Хмельницької АЕС.
Того ж дня ДП «НАЕК «Енергоатом» і Westinghouse підписали Меморандум про розширення співробітництва, який передбачає збільшення кількості запланованих до будівництва енергоблоків AP1000 з п’яти до дев’яти, а також створення в Україні інжинірингового центру Westinghouse на підтримку проектів AP1000, запланованих до реалізації в Україні та Європі, а також підтримку експлуатації діючих енергоблоків АЕС України та майбутніх робіт з їх виведення з експлуатації.
Міжнародна технічна допомога (далі – МТД) надається Україні на безоплатній та безповоротній основі країнами-донорами та міжнародними організаціями з 1992 року практично в усіх сферах економіки та суспільного життя.
У сфері підвищення ядерної та радіаційної безпеки атомних електростанцій Україна з 1992 року отримує міжнародну технічну допомогу від Європейського Союзу, Сполучених Штатів Америки та окремих країн на двосторонній основі, таких як: Федеративна Республіка Німеччина, Королівство Швеція, Королівство Норвегія, Французька Республіка, Велика Британія, Чеська Республіка. ДП «НАЕК «Енергоатом» є одним з реципієнтів МТД у сфері підвищення ядерної та радіаційної безпеки, фізичного захисту та ядерної захищеності. Партнерами з розвитку (донорами) для України були та залишаються Сполучені Штати Америки та країни Європейського Союзу.
За всі роки незалежності України на підвищення ядерної та радіаційної безпеки в рамках міжнародної технічної допомоги для ДП «НАЕК «Енергоатом» донорами виділено близько 600 млн. дол. США. В основному проекти реалізовувались у рамках програм TACIS (ЄС) та МПЯБ (США), більшість яких були зорієнтовані на постачання обладнання на АЕС.
Основні організаційно-правові засади технічного співробітництва з країнами-донорами регулюються міжнародними договорами України. Цілі та завдання допомоги узгоджуються як на міжурядовому, так і на міжвідомчому рівні.
В Україні порядок залучення, використання та моніторингу міжнародної технічної допомоги регулюється Постановою Кабінету Міністрів України від 15.02.2002 № 153 «Про створення єдиної системи залучення, використання та моніторингу міжнародної технічної допомоги» (останні зміни згідно з Постановою КМУ № 942 від 09.10.2020).
Останніми роками формат міжнародної технічної допомоги змінюється: ДП «НАЕК «Енергоатом» уже виступає не лише як реципієнт, а також як повноправний партнер, що обумовлює спільне фінансування проектів.
Виклики, які постали перед Україною починаючи з 2014 року змінили також характер і пріоритети міжнародної технічної допомоги. В умовах агресії з боку російської федерації надзвичайно пріоритетними стали питання удосконалення та модернізації фізичної безпеки та захищеності ядерних об’єктів. З цією метою після Гаазького саміту Великої Сімки в березні 2014 р. була активізована робота у рамках Ініціативи Групи Семи «Глобальне партнерство проти розповсюдження зброї та матеріалів масового знищення» (G7 GР).
В умовах пандемії COVID-19 реалізація проектів не була зупинена, проте довелося змінювати формат роботи. Сторонами докладалися всі зусилля для досягнення запланованих результатів. Спільні заходи у рамках реалізації проектів було переведено у віртуальний формат. Постачання обладнання відбувалося у заплановані терміни.
З початку 2022 року у ДП «НАЕК «Енергоатом» здійснюється реалізація таких програм та проектів МТД:
Інструмент співробітництва у галузі ядерної безпеки (ІСЯБ – фінансування ЄК);
У рамках Ініціативи Групи Семи «Глобальне партнерство проти розповсюдження зброї та матеріалів масового знищення» (G7 GР):- Тристороння ініціатива Швеції-Норвегії-України, cпівробітництво із США та Канадою (DOE/NNSA, ONL та інші),cпівробітництво із Німеччиною (GRS);
Проекти в галузі підвищення ядерної безпеки за підтримки Уряду США.