Дії військових рф на ЗАЕС є ядерним тероризмом, – Держатомрегулювання

За результатами розгляду Колегії Державної інспекції ядерного регулювання України, засідання якої було присвячене зокрема і безпековій ситуації на Запорізькій АЕС та відбулося 4 серпня 2022 року, констатували факт, що з 4 березня 2022 року промисловий майданчик ЗАЕС перебуває під «контролем» російських військових. Під час захоплення атомної електростанції збройними силами рф її майданчик обстрілювався зі стрілецької зброї та артилерійських систем різного калібру, внаслідок чого пошкоджені системи й елементи енергоблоків АЕС та інфраструктурні будівлі.

При цьому зв’язок із персоналом станції постійно підтримується, інформація про параметри та режими експлуатації енергоблоків щоденно оновлюється й оприлюднюється завдяки дистанційному контролю та системам радіаційного моніторингу із забезпеченням передачі даних до системи IRMIS МАГАТЕ.

Оперативний персонал Запорізької атомної електростанції продовжує працювати та контролювати стан безпеки енергоблоків й докладає максимум зусиль для забезпечення їх безпечної експлуатації. Ротація персоналу відбувається на постійній основі. Змін радіаційного стану на майданчику ЗАЕС, у санітарно-захисній зоні та в зоні спостереження не зафіксовано.

Під час засідання Колегія Держатомрегулювання дійшла висновків, що ведення активних бойових дій у районі розташування ЗАЕС, перебування військових рф на майданчику атомної станції та їхні непередбачувані дії можуть призвести до низки катастрофічних наслідків. Зокрема – до унеможливлення виконання персоналом безпосередніх функцій з керування енергоблоками, перешкоджання застосуванню додаткових технічних засобів, впроваджених на енергоблоках ЗАЕС з урахуванням досвіду аварії на АЕС Фукусіма, та перешкоджання підрозділам ДСНС України гасіння пожеж та реагування на інші можливі аварії.

Крім того, дії російських військових можуть призвести до унеможливлення захисту персоналу та населення тимчасово окупованої території в районі розташування ЗАЕС в умовах ядерної/радіаційної аварії тощо.

Також Колегія дійшла висновку, що розміщення на майданчику ЗАЕС військового арсеналу може призвести (внаслідок його безпосереднього застосування чи детонування) до пошкодження систем та елементів, важливих для безпеки ядерних установок ЗАЕС. Відтак, залежно від особливостей експлуатаційного стану ядерної установки та характеру пошкоджень, за найнесприятливішого випадку вже протягом кількох годин може відбутися тяжке пошкодження ядерного палива із подальшим радіаційним забрудненням довкілля та радіаційним опроміненням персоналу і населення.

З огляду на це та відповідно до вимог чинного законодавства Колегія Держатомрегулювання ухвалила рішення про визнання дій військових рф на майданчику ЗАЕС та розміщення військової техніки з боєкомплектом, зброєю й вибухівкою безпосередньо поруч із ядерними установками актом ядерного тероризму.

Крім того, Колегія постановила: питання щодо зупинення/внесення змін до ліцензій на експлуатацію ядерних установок енергоблоків №1 та №2 Запорізької АЕС в найкоротший термін має бути розглянуте на засіданні Ліцензійної Комісії Держатомрегулювання.

Відповідно до рішення Колегії, ДП «НАЕК «Енергоатом» у найстисліші терміни також має вжити заходів щодо визначення безпечної конфігурації енергоблоків ЗАЕС в умовах окупації майданчика атомної станції військовими рф та ведення бойових дій в районі його розташування.