#STANDWITHUKRAINE

Працівники РАЕС серед «атомних інноваторів» року

Працівники Рівненської АЕС взяли участь у конкурсі наукових проєктів у сфері ядерної науки, атомної енергетики і промисловості «Атомні інноватори».

Конкурс, що проходив з лютого до червня цього року, започатковано Українським ядерним товариством за підтримки Енергоатома, Cameco Corporation, Energy Safety Group, Phoenix Contact та за участю Рад молодих вчених НАН України. До складу журі увійшли представники вищезгаданих компаній, а також Національного університету «Одеська політехніка» та Інституту проблем безпеки АЕС НАН України.

У конкурсі взяли участь 13 фахівців, що представляють провідні підприємства, наукові організації та заклади вищої освіти атомної і суміжних галузей. Переможців визначали у двох номінаціях: «Прикладна розробка» та «Наукове дослідження». Рівненську АЕС представляли головний фахівець з АЕС відділу головного технолога, аспірант Національного університету водного господарства та природокористування Павло Кузнєцов та начальник лабораторії цеху теплової автоматики та вимірювань Олександр Лавренчук. Вони відповідно презентували дослідження щодо «Оптимізації фосфонатної корекційної обробки охолоджуючої води циркуляційної системи технічного водопостачання Рівненської АЕС за критерієм варіабельності» та «Систему візуалізації карток технологічної сигналізації на енергоблоці №3 РАЕС». Обидва проєкти спрямовані на розвиток атомної науки й енергетики в Україні, отримали багато позитивних відгуків журі та в підсумку посіли призові місця у номінації «Прикладна розробка». Призери нагороджені грошовою винагородою, дипломами та сувенірною продукцією ГО «УкрЯТ».

Перше місце завоював Павло Кузнєцов. Як зазначив фахівець, напрацювання за тематикою варібельного дозування реагентів проводились разом із персоналом хімічного цеху з 2018 року, зокрема технологічне впровадження відбулось завдяки інженеру-технологу хімічного цеху, аспіранту НУВГП Олесі Ярощук. Частина експериментальних досліджень у 2021 р. представлена інженером-лаборантом хімічного цеху Марією Крисюк, робота якої посіла друге місце на конкурсі наукових доповідей Рівненської АЕС. У цілому робота з впровадження варіабельного дозування реалізована на практиці й демонструє низку позитивних рішень, зокрема ця модель дозволяє значно знизити кількість використаного реагенту та експлуатаційні витрати.

«Впродовж минулого року на РАЕС, завдяки спільній колективній роботі та підтримки керівництва, вдалося впровадити цю розробку і, відповідно, оптимізувати обробку охолоджуючої води циркуляційної системи технічного водопостачання за критерієм варіабельності. Проведення конкурсу «Атомні інноватори» в такий непростий час дозволяє тримати фронт в галузі вітчизняних інновацій, мотивує напрацьовувати та втілювати інноваційні рішення на зміцнення безпеки, ефективності, надійності роботи атомної станції та в цілому для України», – зауважив Павло Кузнєцов.

Друге місце посів Олександр Лавренчук. За словами фахівця, система візуалізації карток технологічної сигналізації на базі ПТК успішно зарекомендувала себе при промисловій експлуатації на енергоблоці №3 РАЕС. Завдяки конкурсу «Атомні інноватори» ця система буде поширена на інших енергоблоках АЕС України як оперативний інструмент для відображення інструкцій реагування, де час реакції та ухвалення правильних рішень – надзвичайно важливі.

«Можу констатувати тільки позитивні враження від участі в конкурсі такого формату. Особливо хочу відзначити різноманітність представлених на конкурсі наукових досліджень та цікавих прикладних тем, а також конструктивний зворотній зв’язок із кваліфікованими членами журі», – розповів Олександр Лавренчук.